Tomten fixar – nästan – alla paket. Vi bär hem julkaffet.
Precis som julen – magiskt och förtrollande! Julkaffet höjer julstämningen och piggar upp likt julstjärnorna i våra fönster. Det värmer som den öppna spisen under kalla vintermånader. Addera lite extra magi till festligheterna, bjud på en kaffekopp som är söt och krämig som knäck och gräddig nougat.
Kaffebonden Andres Acosta, på gården Finca Atzumpa i El Salvador, stack verkligen ut som ett av Koppars fyra adventskaffen i fjol. Hans kaffe fick allra flest komplimanger, så i år köpte vi in ännu mer och kan stoltsera med hans bärtorkade bourbon som årets julkaffe.
Årets julkaffe för tankarna till den saknade trillingnöten och har rika inslag av såväl torkad frukt som julens egen choklad. Koppen är smakrikt mustig och fyllig. Hoppas du får en riktigt god jul – och många mysiga stunder med en rykande god kopp kaffe! Vikt: 230g
Klicka HÄR för att ge bort Koppars Julkaffe!