Hemleverans: Beställ gott nyrostat kaffe idag, så skickar vi direkt och fraktfritt till din brevlåda.

Produkten har blivit tillagd i varukorgen

Etiopien Sidamo Shantawene Natural processed – presskaffe

Från byn Shantawene i Bensa, Sidamo, kommer denna bärtorkade mikrolott, sammansatt av sorterna 74110/74112, Mikicho, Setami och lokala heirloom-varieteter. Kaffet produceras på höjder mellan 1 990 och 2 190 meter, där svala nätter och långsam mognad bidrar till hög bön-densitet och komplex aromutveckling.

Efter selektiv skörd torkas bären på upphöjda bäddar i 12–15 dagar med noggrann vändning för jämn torkning och kontrollerad fermentering inne i frukten. Denna process bevarar en uttalad sötma och intensifierar de naturliga bär- och blomaromerna som är typiska för regionens högkvalitativa naturallotter.

Koppen är aromatiskt uttrycksfull med stor blommighet och inslag av jordgubbe, blåbär och kola. Smaken är rik och balanserad med en mjuk vaniljsötma, och avslutas med en lång, gräddig eftersmak. Vikt: 230g

Läs mer


Beställ innan kl 17.00 och vi skickar samma vardag!
Rostdatum: 25-11-17
Pris:159.00 kr
Fraktfritt och direkt hem!
Köp nyrostat
Se även