Attans! Det här gästspelet gick åt i rykande fart och är nu slut, men du har fortfarande chansen att klicka hem ett Kaffebrev med Yellow Diamonds HÄR
Region: Sabanilla de Alajuela, Poas, Alajuela, Costa Rica
Kaffegård: Las Lajas
Producent: Francisca och Oscar Chacón
Odlingshöjd: 1300-1600 möh
Sorter: Villa Sarchi, Catuai, Caturra
Mikro-lotten Black Diamonds är, precis som Las Lajas Yellow Diamonds, beredd med honey-metoden. Black honey är den process som har mest mucilage, fruktkött, kvar på bönorna när de torkar och jämfört med de gula diamanterna, så låter även makarna Chacón Black Diamonds-lotten torka under en längre tid. Efter en dags för-torkning på upphöjda bäddar så observeras och vänds de svarta diamanterna i minst 22 dagar inne i tork-tältet för att driva fram en maximal naturlig sötma.
Las Lajas Black Diamonds är ett mustigt kaffe. Det är sprängfyllt av tropisk frukt som mango och passionsfrukt, kanderad pekannöt och mjölkchoklad. Wow! (vikt: 230g)